Аутори:
1. Dijana Drljača, Технолошки факултет Универзитета у Бањој Луци,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Božo Dalmacija, Prirodno matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu ži, Serbia
3. Љиљана Вукић,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
4. Slobodanka Zorić, a.d.vodovod,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
Biološki procesi uklanjanja amonijum jona iz vode za piće, poput biofiltracije, zauzimaju sve više pažnje, s obzirom da se primjenom ovih procesa mogu izbjeći toksični nusproizvodi dezinfekcije, ali i problemi koji se pojavljuju u distribucionom sistemu.
Istraživanja su sprovedena na poluindustrijskom postrojenju ("Pilot") u a.d. „Vodovod“ Banja Luka projektovanom za ispitivanje i optimizaciju procesa pripreme vode za piće iz površinske vode (rijeka Vrbas).
Ciklus istraživanja biološkog uklanjanja amonijum jona na filterima proveden je u ljetnom, jesenjem i zimskom periodu pri hidrauličkom opterećenju sirove vode od 1,2 – 2 m3/h.
Biološka filtracije na poluindustrijskom postrojenju, praćena je na jedno- i dvo-medijumskim filterima uz promjenu brzine filtracije i temperature ulazne vode. Pri brzini filtracije od 3,3 m/h nije postignuta potpuna nitrifikacija. Nepotpunost nitrifikacije ogleda se u nepotpunosti njene druge faze – nitratifikacije, dok je proces nitritifikacije konstantan na oba filtera (pijesak; pijesak+antracit), za sve primijenjene inicijalne koncentracije amonijum jona (γ = 0,6-1,3 mg NH4-N/L). Pri brzini filtracije od 0,8 m/h postiže se potpuna nitrifikacija čak i pri snižavanju temperature sa 11,1 na 8,8°C.
Кључне речи:
pilot postrojenje, voda za piće, nitrifikacija, brzina filtracije
Тематска област:
Хемијске технологије
Датум пријаве сажетка:
30.06.2016.
Конференцијa:
XI Savjetovanje hemičara, tehnologa i ekologa Republike Srpske