Аутори:
1. Branislava Petronijević, Медицински факултет Универзитета у Новом Саду, Serbia
2. Sebastijan Baloš, Универзитет у Новом Саду, Технолошки факултет, Нови Сад, Serbia
3. Aleksandra Maletin, Медицински факултет Универзитета у Новом Саду, Serbia
4. Ivan Šarčev, Медицински факултет Универзитета у Новом Саду, Serbia
Апстракт:
Сажетак:
Увод: Течне композитне смоле за примену у стоматологији имају знатно слабија механичка својства у поређењу са конвенционалним композитним смолама. Ово је последица мање количине неорганског пуниоца у течним композитним смолама, што доприноси њиховој нижој вискозности.
Циљ рада је био да се побољшају механичка својства течне композитне смоле додатком мале количине наночестица, чиме се не би утицало на промену вискозности полазног материјала.
Методе: Комерцијална течна композитна смола је умешана са модификованом хидрофобном наносиликом величине честица 7нм и полимеризована ЛЕД светлосним извором. Урађене су четири групе узорака: контролна група (немодификован материјал), група са додатком 0,05%, 0,2% и 1% наносилике. Испитана је микротврдоћа. Резултати су статистички обрађени једноструком анализом АНОВА и Тукеј-овим тестом са фактором значајности п<5.
Резултати: Резултати истраживања су показали да најмања концентрација наносилике од 0,05% значајно повећава микротврдоћу испитиваног материјала. С друге стране, додатком 0,2% и 1% добијају се различити резултати где се механичка својства или смањују или повећавају али не у значајнијој мери.
Закључак: Низак садржај наносилике је довео до побољшања микротврдоће модификованог материјала у поређењу са вишим садржајима наносилике.
Кључне речи:
mikrotvrdoća,nano čestice,tečni kompozit
Тематска област:
СИМПОЗИЈУМ Б - Биоматеријали и наномедицина
Датум пријаве сажетка:
23.07.2018.
Конференцијa:
Contemporary Materials 2018 - Савремени Материјали