Аутори:
1. Tatjana Botić, Технолошки факултет Универзитета у Бањој Луци,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Branka Kojić-Dugić, Rafinerija ulja Modriča,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Vasilije Hamović, Institut za akrditovanje BiH,
Federation of Bosnia and Herzegovina
, Bosnia and Herzegovina
4. Pero Dugić, Технолошки факултет Универзитета у Бањој Луци,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
Ocjenjivanje usaglašenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva je postupak utvrđivanja da li određeni proizvod iz ove grupa proizvoda ispunjava zahtjeve kvaliteta propisane Odlukom o kvalitetu tečnih naftnih goriva. Zahtjevi potrošača za tačnim informacijama o pouzdanosti upotrebe proizvoda, kako u zemljama EU, tako i u BiH, doveli su do uvođenja brojnih propisa koji definišu kvalitet i postupke ocjenjivanja usaglašenosti kvaliteta. S obzirom da potrošači, u većini slučajeva, nemaju neophodna znanja i druge resurse da samostalno ocijene kvalitet, oni svoje povjerenje ukazuju kompetentnim tijelima za ocjenjivanje usaglašenost.
Kod ocjene kvaliteta tečnih naftnih goriva, odlukom je definisano da te aktivnosti provodi inspekcijsko tijelo akreditovano prema standardu BAS EN ISO/IEC 17020, Ocjenjivanje usaglašenosti – Zahtjev za rad različitih tipova tijela koja izvode inspekciju, na osnovu rezultata ispitivanja tečnih naftnih goriva u laboratoriji koja je akreditovana prema standardu BAS ISO/IEC 17025 – Opšti zahtjevi za kompetentnost ispitnih i kalibracionih laboratorija.
U radu je opisan značaj i prednosti akreditacije i standardizacije uopšte, kao i iskustva u donošenju i primjeni standarda kvaliteta proizvoda i metoda ispitivanja u oblasti tečnih naftnih goriva.
Кључне речи:
proces akreditacije, kontrola ispitivanja, standardi kvaliteta,
Тематска област:
Хемијске технологије
Датум пријаве сажетка:
03.07.2016.
Конференцијa:
XI Savjetovanje hemičara, tehnologa i ekologa Republike Srpske