https://www.high-endrolex.com/10

VII Међународна конференција Безбједност саобраћаја у локалној заједници - confOrganiser.com

VII Међународна конференција Безбједност саобраћаја у локалној заједници

25 - 26.10.2018.

POTREBE ZDRAVSTVENIH USTANOVA REPUBLIKE SRPSKE ZA SPECIJALISTIČKIM PROGRAMIMA IZ OBLASTI ZDRAVSTVENE NJEGE

Аутори:
1. Duška Jović, Медицински факултет Бања Лука , Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Mirjana Janković, 2Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Slađana Vranješ, 3Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina


Апстракт:
Određene potrebe stanovništva te posebna vrsta okruženja zahtijevaju od diplomiranih medicinskih sestara specifična znanja i vještine u odnosu na ona koja se stiču kroz opšti obrazovni program na visokoškolskim ustanovama. Stim u vezi procijenjene su potrebe zdravstvenih ustanova Republike Srpske za specijalizacijama iz oblasti zdravstvene njege. Istraživanje je obuhvatilo 58 javnih zdravstvenih ustanova Republike Srpske. Sprovedena je studija poprečnog presjeka, kojom su zdravstvene ustanove stratifikovane prema nivo zdravstvene zaštite. U istraživanju je korišćen anketni upitnik koji je uključivao: osnovne informacije o zdravstvenoj ustanovi, zaposlenima, procesu zapošljavanja i potrebama za specijalizacijama iz oblasti zdravstvene njege. Podaci su prikupljeni od septembra do oktobra 2020. godine. Statistička obrade podataka vršena je u SPSSv23. Ispitivanje je sprovedeno na uzorku od 58 javnih zdravstvenih ustanova, od čega je 46 (79,3%) bilo sa primarnog nivoa i 12 (20,7%) ustanova sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstve zaštite. Ukupan broj zaposlenih medicinskih sestara-tehničara iznosio je 4720, od čega je sa završenom višom školom bilo 433 (9,22%), a sa završenim bačelor programom 237 (5,02%). Nešto više od polovine (55,2%) zdravstvenih ustanova je iskazalo potrebu za specijalističkim programima iz oblasti zdravstvene njege, dok je manji procenat (44,8%) njih izrazilo i spremnost da upute zahtjeve nadležnom ministarstvu za pokretanje specijalizacija. Ustanove sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite iskazale su veću potrebu (72,7%) za specijalizacijama u odnosu na primarni nivo (52,2%), pri čemu ta razlika nije bila statistički značajna (χ2=1,523; p=0,217). U anketiranim ustanovama ukupan broj potrebnih diplomiranih medicinskih sestara specijalista iznosi je 219. Prema predloženim specijalizacijama ustanove su najviše bile zainteresovane za specijalizacije iz oblasti zdravstvene njege u porodici, nakon čega je slijedila zdravstvena njega hitnih stanja. Zdravstvene ustanove Republike Srpske su pokazale zainteresovanosti za uvođenje specijalizacija za diplomirane medicinske sestre. Specijalističke programe iz oblasti zdravstvene njege treba još dodatno razjasniti u pogledu politike, obrazovanja, titula, uloga i kompetencija.

Кључне речи:
zdravstvena njega,specijalizacija,potrebe,Republika Srpska,Health care nursing,specialization,need,The Republic of Srpska.

Тематска област:
Савремени приступи у здравственој њези

Датум пријаве сажетка:
21.02.2022.

Конференцијa:
Међународна научна конференција - Знањем до здравља САНУС 2022.

Сажетак рада Финални рад

Copyright © 2021 confOrganiser.com. All rights reserved. | BitLab

https://www.high-endrolex.com/10