Аутори:
1. Valentina Veselinović,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Александра Гребенар, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Сања Гњато, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
4. Наташа Тртић,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
ЦИЉ:
Циљ рада је евалуирати вриједност ретенционе везе коју остварује композитни цемент са надокнадом и имплантним абатментом након дефинитивног цементирања, у зависности од различитих начина уклањања привременог цемента из надокнаде.
МАТЕРИЈАЛ И МЕТОД:
У студији је кориштено 30 имплантних система сачињених од имплант реплике, абатмента и надокнаде. За цементирање надокнада на имплантним абатментима је кориштен привремени цемент Freegenol, GC, Јапан.
Узорци су похрањени 24 сата у условима 100% влаге, након чега су надокнаде одвојене од абатмента и припремљене за дефинитивно цементирање. У зависности од начина примјењеног чишћења, експериментални узорци су подијељени у 3 групе:
A. Чишћење екскаватором, бензином и алкохолом
B. Чишћење пескирањем, бензином и алкохолом
C. Контролна група- директно цементирање, није кориштен привремени цемент.
Надокнаде су након примјењеног чишћења и припреме цементиране дефинитивним композитним цементом Multilink Implant , IvoclarVivadent. Узорци су похрањени у условима 100% влаге у току наредна 24 сата а затим је мјерена ретенциона сила уз помоћ Универзалне Instrom кидалице.
РЕЗУЛТАТИ:
Група Б је показала највећу ретенциону силу а слиједе је у опадајућем низу група А и Ц. Визуелна инспекција узорака под лупом и увећањем од 10 пута је показала трагове цемента на унутрашњој површини надокнаде након завршеног чишћења код узорака у експерименталној групи А, док трагови заосталог цемента нису детектовани код узорака групе Б.
ЗАКЉУЧАК:
Конвенционални начин уклањања привременог цемента, употребом екскаватора, бензина и алкохола, не може обезбједити адекватно чишћење површине због чега његови остатци компомитују везу дефинитивног композитног цемента са надокнадом и абатментом и директно утичу на смањење остварене ретенције. Ово за директну последицу има смањену ретенцију и стабилност надокнаде ношене имплантним носачима у усној дупљи. Најбоље резултате даје додатно пескирање унутрашње површине надокнаде у комбинацији са класичним начинима чишћења, при чему је остварена ретенциона сила виша чак и у односу на контролну групу код које није кориштен привремени цемент.
Кључне речи:
ретенција,композитни цемент,надокнада на имплантатима
Тематска област:
СИМПОЗИЈУМ Б - Биоматеријали и наномедицина
Датум пријаве сажетка:
17.06.2015.
Конференцијa:
Contemporary Materials 2015 - Савремени Материјали