Аутори:
1. Slavko Mentus, Serbia
Апстракт:
Због растуће опасности од климатских промена, последњих деценија дошло је до договора на нивоу Уједињених нација да се потрошња фосилних горива постепено смањује до потпуног укидања. Том договору (Паришке конференције) је до 2018 приступила велика већина земаља у свету. Једна од мера је форсирање развоја електричних аутомобила, коју развијене земље примењују оквирно од 2010. Као погонско средство у конкуренцији су биле горивне ћелије и батерије, али у кључном моменту батерије су се показале као технолошки перспективније. Већ 2018. број произведених електричних аутомобила у водећим развијеним земљама мери се милионима.
Циљ овог излагања је кратак приказ принципа конверзије енергије у батеријама, из чега следе тешкоће у њиховом унапређењу, а затим, поређење колико је батеријски погон аутомобила данас енергетски конкурентан погону на фосилна горива, и какве су перспективе да се у блиској будућности конкурентност батерија, развојем напреднијих типова, додатно побољша.
Кључне речи:
Климатске промене, електрични аутомобили, принцип рада батерије, конкурентност батерија фосилним горивима, напредне батерије
Тематска област:
СИМПОЗИЈУМ А - Наука материје, кондензоване материје и физикa чврстог стања
Датум пријаве сажетка:
09.07.2019.
Конференцијa:
Contemporary Materials 2019 - Савремени Материјали